Palivové dřevo
Štípané palivové dřevo se primárně rozděluje do 2 skupin – měkké dřevo a tvrdé dřevo. Oboje u nás můžete zakoupit za příznivé ceny. Seženete u nás jak volně ložené dřevo, tak i v balení PackFIX na paletě, v koších o objemu 1m3, v krabici a v rašlových pytlích. Měkké dřevo je nejčastěji smrkové, tvrdé dřevo bukové, dubové, nebo jasanové.
Špalek na štípání dřeva z tvrdého dřeva. Výška špalku cca 65 cm, průměr cca 40 cm.
Měkké dřevo ze smrku, volně ložené, nebo rovnané, cena je uvedena za 1 PRMr. Délka kmenů cca 4 m - odběr Miřetín.
Praktická krabice ve které naleznete vše, co je potřeba k rozdělání a udržování ohně na zahradě či v přírodě.
Rozdělení palivového dřeva
Měkké štípané dřevo je určeno pro zatopení a jedná se o jehličnaté a listnaté stromy – smrk, borovice, olše, lípa, modřín. Pro zátop můžete využít také třísky na podpal z měkkého dřeva. Měkké dřevo hoří rychleji než dřevo tvrdé, dělají se z něj lépe třísky a stojí méně peněz než tvrdé dřevo. Nevýhodou měkkého dřeva je, že při hoření praská a odletují z něj jiskry a uhlíky. Hodí se tak spíše na rozdělání ohně a do uzavřených topenišť. Rovněž má nižší výhřevnost než dřevo tvrdé.
Tvrdé dřevo je vhodné do krbu, krbových kamen a jedná se o dřevo listnatých stromů – jasan, buk, dub, bříza, akát, habr. Tvrdé dřevo je dražší než dřevo měkké, ale hoří déle, proto je finančně výhodnější.
Nejběžnější druhy měkkého dřeva
Smrk patří mezi nejoblíbenější palivové dřevo díky své dobré výhřevnosti, často se z něj vyrábí třísky na podpal. Schne cca 1 rok.
Borovice se jako dřevo na topení příliš nepoužívá, protože hořením dřeva z borovice vzniká mnoho mastných sazí. Schne přibližně 1 rok.
Olše hoří rychle, snadno se zapaluje a schne. Olšové dřevo má nižší odolnost proti škůdcům, využívá se v oboru nábytkářství a je vhodné jako dřevo na uzení.
Lípa hoří poměrně dobře, ale kvůli menší tvrdosti také poměrně rychle. Lipové dřevo schne 1 rok.
Modřín je křehké dřevo, které vydatně hoří. Nevýhodou modřínového dřeva je vysoký obsah pryskyřice, který způsobuje odlétávání žhavých uhlíků při hoření a vytváření sazí. Modřínové dřevo schne asi 1 rok.
Nejběžnější druhy tvrdého dřeva
Dřevo jasanu se lehce zapaluje a rychle vysychá a je vedle buku jde o nejvhodnější krbové dřevo a dřevo do kamen.
Bukové dřevo je velmi výhřevné, tvrdé a málo pružné. Jedná se o nejoblíbenější dřevo do udírny. Kromě topení a uzení se bukové dřevo využívá také v oblasti nábytkářství, truhlářství, na výrobu parket a kuchyňského nářadí. Tento druh dřeva často podléhá hnilobě. Schne cca 2 roky.
Dubové dřevo je dobře výhřevné, hoří dlouho a pomalu. Schne více než 2 roky.
Březové dřevo je pevné a méně odolné, má střední popelnatost. Při hoření příjemně voní, proto je bříza velmi oblíbená pro topení v krbu. Březové dřevo se využívá jako palivové dřevo, dále v nábytkářství, papírnictví a parfumerii.
Akátové dřevo je významné svou vysokou výhřevností – patří mezi nejvíce výhřevné palivové dříví.
Habrové dřevo hoří dlouho, má vysokou výhřevnost. Nevýhoda habrového dřeva je náchylnost na zapaření.
Výhřevnost dřeva
Vlhkost palivového dřeva by měla být maximálně 25 %. Ideální ale je, aby vlhkost palivového dřeva byla pod 20 %. Obecně platí, že čím nižší je vlhkost tvrdého i měkkého palivového dřeva, tím vyšší je jeho výhřevnost.
Objemové jednotky palivového dřeva
Cena palivového dřeva se udává u různých prodejců v různých jednotkách.
Nejčastěji využívané jednotky objemu palivového dřeva jsou:
- Plnometr (PLM) – plnometr je nejpřesnější, avšak spíše teoretická jednotka. Jedná se o 1 m³ zcela zaplněný dřevní hmotou bez jakýchkoliv mezer. V praxi ji lze využít pouze při obchodování surového dřeva, které slouží k dalšímu zpracování – např. na pořez na pilách, ale může být použit i k obchodování palivového dřeva, např. v případě, kdy se jedná o celé kmeny stromů. K jejímu určení se užívá tzv. kubírování kulatiny pomocí dřevařských tabulek.
- Prostorový metr rovnaný (PRMr nebo RPRM) – polena vyskládaná a narovnaná v definovaném prostoru krychle o objemu 1 m³, například přepravním boxu tak, aby vzniklo co nejméně mezer. Takto vyskládaný metr krychlový obsahuje cca 60-75 % dřeva oproti plnometru. Rozptyl je zde uveden záměrně, jelikož i při velmi zodpovědném přístupu naskládá reálně každý pracovník do boxu trochu jiné množství dřeva. K tomuto způsobu odměřování dřeva je třeba uvést, že cena se skládá z ceny dřeva samotného a z hodnoty práce za naskládání balení. Z našeho pohledu se vyplatí pouze tehdy, pokud chcete dřevo v přepravním balení i skladovat.
- Prostorový metr sypaný (PRMs nebo SPRM) – polena jsou do krychle o velikosti 1 m3 volně nasypána. V takovémto kubíku je přibližně 50 % dřeva. Dřevo měřené na sypané metry vám doručíme v balení PackFIX na paletě, volně ložené na autě, nebo v IBC kontejnerech. Tento způsob odměřování dřeva je férový, jelikož sypání nelze nijak ovlivňovat. Pokud je dřevo dosypáno na míru, dostáváte přesně to, za co platíte. Náklad je pouze za surovinu a nikoliv za práci při skládání.
Na našem e-shopu proOhen.cz naleznete palivové dřevo zejména v jednotce prostorový metr sypaný (PRMS).